1. ročník soutěže FameLab v České republice

Jak to začalo?

Soutěž FameLab vznikla v roce 2004 v Anglii. Jejím cílem bylo najít nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Po prvotním úspěchu v Anglii se soutěž FameLab, díky partnerství s British Council, rozšířila do mnoha zemí světa - od Hong Kongu přes Jihoafrickou republiku až do České republiky.

Soutěž FameLab v České republice

V roce 2011 British Council představil soutěž FameLab také v České republice. Díky svému zajímavému a pro vědce neobvyklému formátu si soutěž získala okamžitou oblibu. Hned v prvním roce se uskutečnila dvě oblastní kola, v Praze a ve Zlíně. Toho pražského se zúčastnilo 10 soutěžících, zlínského kola sedm. Do národního finále postoupilo celkem 10 vědců a vědkyň. Všichni v dubnu prošli speciálním školením "MasterClass", během něhož pod vedením britského experta na mediální komunikaci Malcolma Lova a lektora British Council a divadelního režiséra v jedné osobě Jata Dhillona zdokonalovali svá vystoupení. Rovněž získali cenné tipy pro své budoucí vědecké prezentace i styk s médii.

KALENDÁŘ SOUTĚŽE FAMELAB ČESKÁ REPUBLIKA 2011

  • březen: přihlašování účastníků 
  • 3. dubna - 1. regionální kolo, Praha
  • 10. dubna - 2. regionální kolo, Zlín
  • 15.-17. dubna - školení MasterClass pro finalisty: Liblice
  • 8. května  - české národní finále FameLab 2011, Praha
  • 9.-12. června - FameLab 2011 mezinárodní finále, Cheltenham, Spojené království

Národní finále FameLab 2011

neděle 8. května od 19.00
Dejvické divadlo, Praha 6

Záštitu soutěži FameLab v ČR poskytl předseda AV ČR profesor Jiří Drahoš. Hlavním sponzorem 1. ročníku soutěže byl Nadační fond Karla Janečka.

Z REGIONÁLNÍCH KOL DO NÁRODNÍHO FINÁLE POSTOUPILO 10 SOUTĚŽÍCÍCH:

Ing. Kateřina Polívková, VŠCHT
Bc. Marie Rodinová, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Mgr. Sabína Čujová, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Mgr. Petr Zouhar, Fyziologický ústav AV ČR
Marcel Šihor, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Bc. Martin Mikeš, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Ing. Jitka Čejková, VŠCHT
Ing. Michal Babič, Ústav makromolekulární chemie AV ČR
RNDr. Helena Janíčková, Fyziologický ústav AV ČR
Ing. Alena Michalcová, VŠCHT

ODBORNÁ POROTA

Odborná porota - ve složení Mgr. Martina Mašková, profesor Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough, a herec Dejvického divadla Martin Myšička - společně s hlasy publika rozhodly o tom, kdo z finalistů získal ceny věnované British Council, Nadačním Fondem Karla Janečka, Nadací Tomáše Bati a Akademií věd ČR. 

VÝSLEDKY 

Českým vítězem soutěže FameLab 2011 se v neděli 8. května stal Ing. Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Michalův výrazný komediální talent skvěle doplnil názorné povídání o mikro a nanočásticích. Jeho vystoupení zaujalo nejen odbornou porotu, ale i přítomné diváky, kteří mu udělili Cenu publika.

PŘEHLED UDĚLENÝCH CEN:

Absolutní vítěz: Michal Babič / Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Cena publika: Michal Babič / Ústav makromolekulární chemie AV ČR

Společná cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a British Council: Ing. Kateřina Polívková / VŠCHT (zájezd do anglického Cheltenhamu na Science Festival)

Cena AV ČR: Mgr. Petr Zouhar / Fyziologický ústav AV ČR (iPad)

ZÁZNAM FINÁLOVÉHO VEČERA

Pokud jste nemohli finálový večer sledovat přímo v hledišti Dejvického divadla, můžete se podívat na sestřih finále i to, co mu předcházelo. Video najdete v záhlaví této stránky.

Fotoalbum z finále najdete zde.  

Společné foto finalistů soutěže FameLab 2011 na scéně Dejvického divadla
Společné foto finalistů soutěže FameLab 2011 na scéně Dejvického divadla ©

M. Vacek

Michal Babič, vítěz soutěže FameLab 2011 v České republice
Ing. Michal Babič, vítěz soutěže FameLab 2011 v České republice, získal navíc i Cenu publika. Cenu diváků si přivezl také z mezinárodního finále FameLab z anglického Cheltenhamu. ©

M. Vacek

Ing. Kateřina Polívková z VŠCHT získala společnou cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a British Council.
Ing. Kateřina Polívková z VŠCHT získala společnou cenu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a British Council. ©

M. Vacek

Mgr. Petr Zouhar získal nejnovější model iPadu jako Cenu Akademie věd České republiky. Jeho doporučení, jak si myši mohou udržet štíhlou linii, pobavilo diváky a obzvlášť porotce Martina Myšičku. ©

M. Vacek

O vítězích soutěže FameLab 2011 v České republice rozhodovala odborná porotra ve složení: (zleva) Mgr. Martina Mašková, Dr. Michael Londesborough, prof. Václav Pačes a Martin Myšička ©

M. Vacek

MEZINÁRODNÍ FINÁLE FAMELAB 2011 V CHELTENHAMU

Český vítěz FameLab 2011 Michal Babič reprezentoval ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Zde se utkal s národními vítězi z dalších 14 zemí. Jeho vystoupení opět slavilo úspěch a zcela jednoznačně získal Cenu diváků. Na dlouho se tak stal vůbec nejúspěšnějším českým reprezentantem v mezinárodním klání FameLab.
Záznam vystoupení Michala Babiče v Cheltenhamu můžete shlédnout zde.

Ozvěny FameLab 2011, 6. listopadu 2015, Praha

První ročník českého kola mezinárodní soutěže v popularizaci vědy FameLab 2011 byl natolik úspěšný, že se finalisté soutěže 6. listopadu 2011 vrátili na jeviště Dejvického divadla s nově vytvořeným programem.

Fotografie z divadelně laděného představení najdete zde.

Externí odkazy